DŮLEŽITÉ INFORMACE Z ENERGETICKÉHO TRHU

Jak jistě víte z celoplošných médií, skupina BOHEMIA ENERGY ukončuje dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu.

Co to pro Vás znamená ?
Dodávky energií bude pro její klienty zajišťovat tzv. Dodavatel poslední instance, a to po dobu následujících 6 měsíců. Právo na zajištění kontinuální dodávky prostřednictvím Dodavatele poslední instance vzniká ze zákona a není třeba se tak obávat přerušení dodávek do odběrných míst. Máte nyní cenu která je určená dodavatelem DPI a není nízká.

Jako první udělejte včas tyto zásadní kroky.
1. Zrušte nejlépe ihned platby za energie u dodavatelů, kteří ukončili činnost.
2. Vyfoťte si stavy elektro a plynoměrů, nebo alespoň zapište se svědkem udělejte si písemný zápis s datumem zápisu .
3. připravte si smlouvy nebo poslední vyúčtování energií a volejte nebo nebo napište, SMS, email.

Případně využijte náš formulář, ozveme se Vám do 48 hodin a poradíme Vám, u nás máte vždy na výběr nemáme jen jednoho dodavatele !

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soubory ke stažení
Vzor odstoupení podle energetického zakona
Vzor odstoupení podle občanského zákoníku
Vzor odstoupení - Zvýšení ceny
Poučení o právech spotřebitele služeb

Ano, můžete. Elektřinu a plyn nakupuje každý z dodavatelů. Jelikož je na trhu více jak padesát různých dodavatelů, cena se u jednotlivých společností liší. Díky našemu srovnání okamžitě zjistíte, se kterým dodavatelem můžete ušetřit, vyčíslíme částku vaší úspory a doporučíme vhodného dodavatele právě pro Vás.

Nebude. Změna dodavatele je zcela zdarma. Pokud po Vás chce někdo peníze za tzv. přepis k jinému dodavateli, tak je to náznak podvodného chování. Jediné, co je potřeba, je dodržet výpovědní lhůtu, kterou máte ve smlouvě se současným dodavatelem. Takto se vyhnete sankčním poplatkům. Výhodou Energetického experta je, že Vaši smlouvu hlídáme i po doporučení dodavatele. V okamžiku, kdy se bude blížit výpovědní lhůta Vaší smlouvy, vás budeme automaticky kontaktovat.

Máme pokrytý téměř celý trh. Díky toho klientům doporučujeme pouze férové a kvalitní dodavatele, které porovnáváme a kteří prošli naší kontrolou kvality služeb. Veškeré nové poznatky nebo změny na trhu samozřejmě neustále sledujeme, aktualizujeme a doplňujeme.

Obvykle proces změny trvá 3 měsíce, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, záleží na závazku s Vaším aktuálním dodavatelem.

Nemusíte. Vše společně vyřešíme online nebo po telefonu. V našem jednoduchém srovnávači zadáte základní údaje. My Vám vybereme vhodného dodavatele, předáme informace ke zpracování, a poté budete kontaktováni přímo dodavatelem, kterého si vyberete. proces změny trvá 3 měsíce, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, záleží na závazku s Vaším aktuálním dodavatelem.

Ideální řešení, jak předejít nekorektnímu jednání ze strany dodavatele, je nastudování obchodních podmínek. Případně i dodatků ke smlouvám, které jste s bývalým dodavatelem podepsali. Pak máte přehled o platnostech smluv a můžete si pohlídat výpovědní lhůtu. Pokud Vás někdo již kontaktoval nebo Vám přišel dopis, obraťte se buď na nového dodavatele, nebo přímo kontaktuje Energetický regulační úřad, který je povinen vám v podobných případech pomoci.

Je možné, že Vás bude bývalý dodavatel kontaktovat a nabízet výhodnější cenu, říká se tomu retenční hovor. Pracovníci call centra se Vás snaží přesvědčit, abyste neměnili a zůstali u současného dodavatele. Něco takového je samozřejmě Vaše volba, ale podstatné je uvědomit si, proč Vám dodavatel nenabídl takovou slevu, když jste řádně platili své zálohy a faktury. Mnohdy jsou tyto nabídky méně výhodné, než jste měli doposud. Záleží na době, fixaci, ceně apod.

Podle zákona si může v České republice změnit dodavatele každý člověk, který vlastní odběrné místo elektřiny nebo plynu. Tato změna probíhá vždy zdarma a díky možnosti změny mají české domácnosti i firmy možnost aspoň nějakým způsobem ovlivnit své výdaje za energie. To, na co si dát pozor, jsou konkurenční nabídky, existuje mnoho firem, takže i mnoho nabídek, ale některé jsou výhodnější a některé méně.

Na portálu Energetického Experta si v sekci srovnávač můžete provést porovnání všech nabídek na trhu a změnu dodavatele si jednoduše zařídit zadáním pár údajů. S naší asistenci potom projdete procesem změny, která se skládá z pěti snadných kroků a v rámci kterých za Vás zdarma vyřídíme všechny potřebné formality. V rámci našich služeb Vám také poskytneme nezávislé poradenství a budeme pro Vás i nadále sledovat změny v nabídkách, se kterými přicházejí dodavatelé energii tzv. hlídací pes. Obavy ze změny dodavatele jsou zcela na místě, ale nemusíte se bát. Energetický expert nabízí prověřené partnery, jejich ceny a zákaznické služby. Nemusíte se tedy ničeho obávat.

Jedním z hlavních důvodů, proč zákazníci mění svého dodavatele, je právě úspora nákladů spojených s energiemi. Pokud se rozhodnete pro změnu, můžete získat lepší cenovou nabídku, která bude vyhovovat právě vaší domácnosti. Výše úspory dnes záleží na více věcech, a to na produktu, který máte, v jakém jste distribučním pásmu, jističích, ceně za MWh apod.

Další důvody mnohdy vychází z určité sympatie, kdy na vás dodavatelé působí každý jinak - dobrý marketing. Dnes je energetický trh v České republice velmi sofistikovaný, ale i přesto je potřeba si dodavatele vždy dobře prověřit a od toho jsme tady my.

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem:
Distribuční společnost se stará o přenos energie. Dodavatel o to, co soustavou prochází. Dodavatel energii prodává přímo energii/komoditu. Jde to vysvětit velmi jednoduše, to, co běží potrubím, je to, díky čemuž svítíme, a to je práce dodavatele, aby domácnosti měli “Šťávu”. Distributor elektřiny vlastní elektrické vedení a potrubí, kterými vede elektřinu do domácností. Cena u distributora je pevně daná a nic s ní neuděláte, ale u dodavatele lze změnit a ovlivnit výši ceny za 1 MWh. Distribuční společnost se stará o přenos energie. Dodavatel o to, co soustavou prochází. Cena elektrické energie se skládá ze dvou základních částí: Jde o regulovanou a neregulovanou složku. Do regulované složky se zahrnuje cena za distribuci, tedy nejčastěji náklady na dopravu, skladování energie a distribuci. Dále sem patří poplatky za hlavní jistič, distribuci na vysokém a nízkém tarifu, příspěvek na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo cena za činnost operátora trhu s elektřinou. Celková cena je limitována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Meziroční růst této složky je proto u jednotlivých distributorů obdobný. V průměru tvoří podíl regulovaných položek méně než 50 % výsledné ceny dodávky pro zákazníky kategorie domácností. Ceny distribuce stanoví jednou ročně, a to na následující kalendářní rok, nejpozději 30. listopadu. Druhou neregulovanou část tvoří cena dodávané elektřiny, na kterou se regulace ERÚ nevztahuje. Právě tato cena závisí na nabídce obchodníků a výrobců elektřiny. Poplatek zahrnuje částku za hlavní jistič a za spotřebované množství elektřiny. Jednotliví dodavatelé se liší zejména cenami silové elektřiny za MWh.

Závazek vůči nové smlouvě:
Zažili jste také, že jste změnili dodavatele a dostali k tomu dárek? Někteří dodavatelé volí pro získání nebo udržení svých zákazníků různé taktiky, mezi nimi používají i tzv. “dárkovou revoluci”. Většinou takový dárek dostává zákazník při podpisu smlouvy “zdarma” nebo za minimální částku. Pokud ale dojde k odstoupení od smlouvy, musí zákazník dárek vrátit nepoužitý, případně za něj zaplatit finanční náhradu. Dodavatelé obvykle věcné dary nevěnují, pokud však ano a jste přesvědčení, že jste vybrali správného dodavatele, nemusíte se ničeho bát. Přesto dbejte zvýšené pozornosti, pokud vám je bude někdo nabízet.

EAN kód
Označuje elektroměr konkrétního odběrného místa se spotřebou elektrické energie. Skládá se z 18 čísel a je unikátní pro konkrétní místo spotřeby.

EIC kód
Stejně jako u elektřiny, tak i plyn má svůj kód, tzv. EIC kód. Ten je unikátní jen pro dané odběrné místo a nikdy se nemění. 16místné číslo slouží k jednoduché identifikaci jednotlivých odběrných míst.

Energetický regulační úřad (ERÚ)
Je ústředním orgánem státní správy a byl zřízen dnem 1. ledna 2001 zákonem č. 458/2000 Sb., ze dne 28. listopadu 2000, o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad pro výkon regulace v energetice. ERÚ určuje ceny za distribuci a celkově se podílí na cenách energií v České republice.

Garantovaná cena nebo garance nižší ceny
V poslední době se u dodavatelů energií rozmohla tzv. garance. Zjednodušeně řečeno jde o nabídku na cenu, která se nebude zákazníkovi zvedat. Nebo garance nižší ceny, která bude oproti stávajícímu dodavateli vždy viditelná v ročním zúčtování. V první řadě je potřeba si uvědomit, že garance ceny se v tomto případě vždy vztahuje pouze na cenu tzv. silové elektřiny. Celkovou sumu, kterou energetickým společnostem platíme, však tvoří ještě cena za distribuci elektřiny a ostatní regulované složky. Mezi ně patří např. příspěvky na podporu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích. Povinností zákazníka, pro získání garance, je ale uzavřít smlouvu na dobu určitou.

Odběrné místo
Každá nemovitost, ať už byt, dům, chata, chalupa nebo i garáž je svým odběrným místem. Jedná se o každou nemovitost, která je přihlášená do distribuční soustavy daného regionu a odebírá energii. Pokud máte nové odběrné místo, stačí podat žádost o připojení k distribuční soustavě v příslušném regionu, kde se vaše nemovitost nachází.

Odečet energií
Probíhá jednou ročně a provádí ho pracovníci posílaní distributorem dané lokality. Každý distributor má své vyškolené zaměstnance, kteří kontrolují stav plynoměru, popř. elektroměru. Kontrolují, zda není porušená plomba a nedochází k černému odběru. Odečet se provádí v různých lokalitách postupně. Pokud máte zájem vědět, kdy to čeká právě Vás, je vhodné si zavolat svému aktuálnímu dodavateli.

Plynoměr / elektroměr
Slouží k měření spotřeby Vašich energií. Jeho instalaci provádí vždy příslušný distributor. V dnešní době se montují i chytré elektroměry a plynoměry, které dokáží odečítat spotřebu, aniž by k Vám musel někdo osobně. Tady určitě doporučujeme si vždy svoji spotřebu zkontrolovat.

Prodloužení smlouvy
Vše, co se týká prodloužení smlouvy, najdete v obchodních podmínkách. Jsou mnohdy opravdu na delší čtení, ale doporučujeme Vám si je pročíst, abyste věděli, jakým způsobem probíhá prolongace právě u Vaší smlouvy. V mnoha případech se po vypršení Vašeho smluvního vztahu automaticky smlouva prodlužuje, aniž byste museli něco podepisovat. Další důležitou věcí je, zjistit si smluvní pokuty, pokud byste chtěli ukončit smlouvu před vypršením řádné doby.

Přeplatek nebo nedoplatek za energie
Tady nastává u spousty zákazníků kámen úrazu, kdy změní dodavatele a najednou jim přijde nedoplatek. Automatická reakce je, že změna dodavatele byla chyba. Jen podle přeplatku nebo nedoplatku se úspora brát nedá! Pokud celkový počet zaplacených záloh přesáhne Vaši spotřebu, vzniká Vám přeplatek. Tato částka se dá převést do dalšího období a někteří z dodavatelů mohou zákazníkovi snížit zálohu. Opak přeplatku je nedoplatek, tady je potřeba být obezřetný. Placení menších záloh Vás může v konečném vyúčtování nemile překvapit.

Kontaktujte nás

Kontakt

Smart Solution and Consulting s.r.o.
Palackého třída 2850/56,
612 00 Brno-Královo Pole
info@ssac.cz
+420 778 000 710
IČ: 08399191 DIČ: CZ08399191


Provozovna Brno - centrála
Palackého třída 2850/56,
612 00 Brno-Královo Pole
info@ssac.cz
+420 778 000 710